פרגולה למרפסת

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר דקים בגינות פרטיות, ואפילו בשטחים ציבוריים דוגמת הטיילת שהקימה עיריית תל אביב, וגינות עירוניות שונות. מלבד המראה הנעים והיוקרתי שהדקים משווים לכל גינה, ישנם דקים עם אלמנט חסכוני: ראשית, בשטח המחופה בדק אין צורך לשתול דשא, והדבר חוסך בעלויות ההשקייה ובמים, שהפכו למצרך יקר בישראל בשנים האחרונות, וכמו כן הם מחזיקים מעמד לאורך זמן, ובעזרת תחזוקה נכונה הם יכולים להחזיק מעמד שנים ארוכות, ובתנאי שההתקנה נעשתה במקצועיות.

איפה מתקינים דקים?

דקים משמשים לחיפוי משטחים בגינות וחצרות רבות, סביב בריכות שחיה או נוי, תיחום שטח הג’קוזי, יצירת מתחם ישיבה ואירוח, או סימון שבילים בגינה. בשל מראהו הכפרי מצד אחד והאלגנטי מצד שני, הדק מעניק לכל מקום אוירה מעוצבת, נעימה ויוקרתית בלי להיות מנקר עיניים. דק יכול להוות פתרון חסכוני לכל משטח נדרש, ובשל היותו עשוי מחומר טבעי הוא עמיד מאוד בני תנאי אקלים שונים ומשתנים, מהשמש הישראלית הקופחת ועד לקור ולרטיבות שהחורף הישראלי יכול להפתיע בהם.

המלצה ראשונה – דק מעץ אורן

דקים תמיד עשויים מעץ, אך ישנם סוגים רבים של עץ בהם ניתן להשתמש. שני סוגי הדקים הנפוצים בישראל הם דק אורן ודק איפאה. דק אורן הוא הדק הזול ביותר שיש בארץ, והוא נוח לעבודה שכן האורן הוא עץ רך וקל לעבוד איתו. ישנן מספר רמות איכות בהן ניתן למצוא את האורן לדקים, אך בכולן האורן עובר חיטוי מיוחד שהופך אותו לעמיד בפני נזקי מזג האויר ומפני נזקי חרקים שונים, ותחזוקתו קלה יחסית וכוללת בעיקר את שימום הדק פעם בחציי שנה בערך, תלוי באיכותו של העץ. יתרון נוסף של האורן הוא העובדה שהוא מיובא לארץ כבר שנים רבות ולכן רוב בעלי המקצוע כבר צברו ניסיון רב בהתקנת דקים מאורן.

המלצה שנייה – דק איפאה

דק איפאה נמצא על הקצה השני של הסקאלה מכל בחינה כמעט. איפאה הוא עץ כהה ויקר המשדר יוקרתיות רבה. איפאה הוא עץ קשה ולכן דק איפאה יהיה דק חזק, מה שהופך אותו לעמיד בפני שריטות ומכות שונות, והוא אינו זקוק לחיטוי כמו האורן בשל חוסנו הטבעי. ביניהם מצויים, כמובן, עוד סוגים רבים של עצים טובים לעשיית דקים. חסרונו של האיפאה, מלבד מחירו היקר, הוא העובדה שחשיפה ממושכת לשמש חזקה תהפוך אותו לאפור, למרות שלא תקטין את חוזקו ולא תשנה את איכותו. בין האורן לאיפאה מצויים, כמובן, עוד עצים רבים מהם נתן לבנות דקים, רק תבחרו.