דקים הלהיט החדש דקים לכל דבר

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר גינות המתהדרות בדק עץ כמשטח לפינת ישיבה, כתחליף לשביל מרוצף וכו’, לעיתים בליווי של פרגולה מצילה מלמעלה, ואפילו כתחליף למדרכה, בעיקר לאורך מקור מים כלשהו (ים, נחל, בריכת שחיה וכו’). דקים מעץ מעניקים מראה מעוצב ונעים לכל גינה כמעט, מה שאולי מסביר את הפופולריות ההולכת וגדלהה שלהם בארץ. סיבה נוספת לנפוצותם של דקים בארץ היא העובדה שבשל היותם עשויים מעץ, שהוא חומר טבעי בעצמו, הם עמידים יחסית בפני נזקי מזג האוויר ועמידים לאורך זמן, כל עוד מקפידים על טיפול נכון בהם.

למה צריך דקים?

דקים נועדו, כאמור, לחיפוי משטח בחצר או בגינה, יצירת מתחם ישיבה או שביל הליכה מסומן מסביב לבריכה (או לג’קוזי) וכו’. דק מאפשר ליצור תחושה נעימה ומעוצבת, ונהנה ממראה כפרי טבעי. קיומו של דק בגינה נותן תושה של עיצבו ויוקרה, ובשימוש נכון יכול אף להעלות את ערך הנכס. כמו כן, דקים מהווים פתרון שהוא לא רק אסתטי, אלא מהווה השקעה לטווח ארוך בשל עמידותו של העץ, שהוא חומר טבעי, בפני נזקי מזג האוויר הרבים, החל מהשמש החמה בקיץ הישראלי, ועד הגשם בחורף. עמידותם של דקים מתגלה גם בגמישותם וביכולתם לעמוד בתנודות קור וחום קיצוניות, בשל יכולתו של העץ להתרחב ולהתכווץ לפי מזג האוויר, בלי להישבר.

בניית דקים מקצועית

ישנן פעולות שיפוץ שונות שניתן לבצע לבד, אך בניית דקים מחייבת עבודה מקצועית, מיומנת ואחראית. הדק לעולם לא יונח ישירות על הקרקע, בשל החשיפה לרטיבות, ויש לדעת בדיוק איזה בסיס מתאים לסוג הדק הנבחר. בדרך כלל יונח הדק על בטון או על כלונסאות עץ. מקצועיות בניית הדק תקבע את אורך חיו ואיכותו של הדק.

טיפול נכון

דקים הלהיט החדש

דקים הלהיט החדש

מכיוון שהדק נמצא בחוץ הוא חשוף לתנאי מזג אוויר משתנים, גם אם הוא מחופה בפרגולה, כמו שמש, גשם, לחות ורטיבות, מזיקים שונים, רוח, לכלוך וכו’, הגורמים לדהיית הצבע ולשחיקה של מראה הדק. מומלץ לבצע ניקוי כתמים יסודי ומקצועי של דקים פעם בשנה לפחות, וצביעה מחדש, ופעם בכמה שנים אף לבצע טיפול פוליש יסודי ומקצועי בכדי לאפשר לדק להשתמר בצורה האופטימלית לאורך זמן. טיפול מקצועי בדק יכול לכלול ניקוי יסודי של משטח הדק, שיופו וצביעה מחודשת בשמן מיוחד המהווה שכבת הגנה ייעודית. אם העבודה בוצעה בצורה מקצועית ונכונה, לאחר הטיפול הדק יקבל מראה חדש ויישמר לאורך זמן. עלויות התחזוקה של הדק הן נמוכות מתחזוקה של מדשאה לדוגמא, וישנם סוגי עצים קשים שכמעט ואינם מצריכים עבודות תחזוקה.