כשמעצבים מרפסת או גינה משתמשים לא אחת בדקים לריצוף השביל או המקום המיועד לריהוט הגינה. דקים משמשים גם כריצוף באולמות אירועים ובמרפסות במסעדות. השימוש בדקים נובע מהמראה החם והביתי אותם מעניקים דקים, וגם מההרמוניה עם הטבע שיוצר החומר. בשנים האחרונות אנו עדים ליותר ויותר מקומות, פרטיים וציבוריים, המשתמשים בדקים לצורך עיצובם, ומעניקים תחושה ביתית ונעימה.

מהם דקים 

בעברית דקים נקראים ‘מדרכי עץ’. בדומה לפרקט, הדקים הם מעין קרשים מעובדים, מעודנים ומעוצבים מעץ טבעי המשמשים בעיקר לריצוף גינות ומרפסות. בעבר נהגו לרצף את הגינה או את החצר בעזרת בטון, אבנים משתלבות או קרמיקה, אבל המגמה העיצובית כיום היא חזרה לטבע. הדקים מעניקים למרפסת או לחצר שלמות והרמוניה ואינם נראים כמנוכרים, זרים ובלתי שייכים כמו במקרים של ריצוף קרמיקה או בטון. לכן הבחירה בדקים היא טבעית עבור אנשים רבים המעוניינים לעצב את גינתם.

למה משמשים הדקים

כאמור, דקים משמשים בעיקר לריצוף מרפסות וגינות, אבל ניתן להשתמש בהם גם לריצוף שבילי גישה, התקנת מדרגות לבריכה או לג’קוזי, בניית אדניות בחצר ואפילו בניית פרגולות. הדקים משמשים לעיצוב גינות פרטיות אבל הם קיימים גם בלא מעט מרחבים ציבוריים. אולמות אירועים, בתי מלון ומסעדות משתמשים יותר יותר בדקים לעיצוב החצרות שלהם, וגם בגינות ציבוריות ניתן למצוא אותם. בתהליך העיבוד משמרים את איכות החומר ומעניקים לדקים עמידות לאורך זמן, ולכן ניתן להשתמש בהם לשימושים שונים בתנאי חוץ (חום, קור, גשם) מבלי לפחד שיינזקו.

מדוע מומלץ להתקין דקים

בניית דקים מומלצת מכמה סיבות. ראשית, כפי שנכתב לעיל, מדובר בעיצוב המשתלב באופן הרמוני עם האלמנטים של הטבע הקיימים בחצר פתוחה. הדקים מעניקים חמימות וביתיות ומשרים תחושה נוחה ונעימה. שנית, ניתן להשתמש בדקים להתקנה של אלמנטים נוספים בגינה, אשר ישתלבו ויתמזגו אתה, מה שבלתי אפשרי במקרים של ריצוף מחומר אחר. בעזרת דקים ניתן לבנות למשל פרגולה, מה שאיננו אפשרי עם בטון או קרמיקה. שלישית, דקים מהווים חומר בטיחותי יותר עבור אנשים, ובעיקר עבור ילדים. נפילה על משטח מעץ קלה יותר ורכה יותר מאשר נפילה על בטון. יתרון נוסף נעוץ באיכות החומר ממנו עשויים הדקים. דקים איכותיים מעובדים בצורה איכותית אשר מעניקה להם תכונת הישרדות לאורך זמן ובתנאי מזג אויר שונים. אי לכך, אין צורך לחשוש מהתקנה של דקים וניתן להתקין אותם לצרכים שונים.