גם אתם חולמים להקים דק במרפסת או בחצר הבית שלכם? לפניכם כל מה שצריך לדעת על בניית דקים

אחרי יום עבודה ארוך, אין כמו לצאת החוצה לגינה, לשבת על ספסל נדנדה בזמן שהרגליים שלכם נחות על משטח דק נעים ויפה. דק הוא למעשה משטח קשיח שעשוי מלוחות עץ (או במבוק), שתפקידו להוות חיפוי רצפתי לחצר או למרפסת. בניית דקים הפכה בשנים האחרונות למבוקשת מאוד, זאת בשל היתרונות הרבים של הדק.

מהם היתרונות של בניית דקים?

הדקים יוצרים מראה אסתטי, חמים ונעים, שמשתלב נהדר עם הצמחייה בחצר או במרפסת. בניית דקים מונעת החלקה באזורים המועדים לרטיבות, ולכן מומלץ מאוד להתקין דק שעמיד בפני מים בסמוך לבריכת שחייה. 

בניגוד למרצפות אבן שפולטות חום רב במהלך חודשי הקיץ הישראליים, הדק הוא משטח הליכה נעים ונוח שאינו פולט חום. בהשוואה לדשא שעלול לגרום לאלרגיה בעור ולפריחה, הדק אינו גורם לאלרגיות כלל. בנוסף לכך, הדק עמיד בפני פגעי מזג האוויר, מכות ושריטות.

יתרון נוסף של דקים הוא שהדק נחשב לבטיחותי מאוד. הוא אינו מושך אליו קוצים ומזיקים שלרוב מצויים במדשאות. אם כל זה לא מספיק, דק לגינה גם חסכוני – לעומת דשא, הדק אינו מצריך השקיה וכך חוסך עבורכם כסף רב בחשבון המים. כמו כן, אין צורך לבזבז זמן רב על ניכוש עשבים שוטים, וכל שעליכם לעשות הוא רק לשמור על תחזוקה מינימלית של הדק כמה פעמים בשנה.

דק איפאה מלך הדקיםמה חשוב לדעת כאשר מחליטים על בניית דקים?

מיקום הדק

חשוב להבין שישנם סוגי דקים שונים, כמו למשל דק איפאה, דק במבוק ודק אורן. לכל אחד מסוגי הדק יש עמידות וחוזק שונה – יש דקים שעמידים יותר לשמש ולכן הם מתאימים לאזורים החשופים לשמש, בעוד שדקים אחרים עלולים להינזק בשמש ולכן עדיף למקם אותם באזורים מוצלים. לכן, עליכם להחליט מהו מיקום הדק הנדרש ובהתאם לכך לבחור בסוג הדק המתאים ביותר.

מטרת הדק

לפני שאתם בוחרים את סוג הדק, יש להחליט מהי המטרה של בניית הדק. כך לדוגמה, אם אתם מעוניינים ליצור משטח שמונע החלקה בסמוך לבריכת שחייה, יש לבחור בדק שעמיד בפני רטיבות. מנגד, אם הדק מיועד לשדרוג עיצוב הגינה, יש לתת דגש על המראה החיצוני של הדק. אם אתם מתכננים להניח מעל לדק פינת אוכל גדולה, הבחירה בדק חזק שמסוגל לשאת משקל כבד היא קריטית.

בניית הדק – שלבי התהליך

שלב ראשון: 

השלב הראשון בבניית הדקים הוא התכנון והעיצוב של הדק. יש לקבוע את אורך הדק והגובה שלו, ולתכנן כיצד ייראה הדק ואם למשל, אם תרצו לשלב בו מדרגה. לאחר מכן, יש להקים את התשתית שעליה יישב הדק שלכם. אם הדק מותקן מעל לאדמה, יש צורך לקבע אותו היטב על מנת שלא התנדנד ויתמוטט. אם הדק נבנה מעל לבטון, הבטון מהווה את הבסיס של הדק.

פרגולה למרפסתשלב שני: 

אחרי שבונים את הבסיס והתשתית של הדק, מגיע השלב שחיכינו לו – בניית הדק. קיימים שני סוגים של התקנות לדקים – התקנה גלויה והתקנה נסתרת. התקנה גלויה היא התקנה שבה ניתן להבחין בברגים המחברים בין קורות העץ. לעומת זאת, בהתקנה נסתרת לא ניתן להבחין בחיבור של הברגים. ההתקנה הנסתרת אמנם יקרה יותר מהתקנה גלויה משום שהיא דורשת כלים מיוחדים, אך היא מעניקה מראה יפה יותר ואסתטי לדק.

לאחר בניית הדק, יש למשוך את הדק בשמן דקים כדי לשמר את מראהו. חשוב להקפיד על ניקוי משאריות כתמים ולכלוך, ולאחר ייבוש מלא של הדק ניתן לצבוע אותו באמצעות השמן.   

שאלות נפוצות 

מתי בונים דק?

יש לבנות דק כאשר האדמה מיושרת והגינה מוכנה וכל שנותר הוא הרכבה של הדק. זאת, על מנת להבטיח את שמירת מראה הדק החדש ולמנוע ממנו להתלכלך.

מה זה התקנה נסתרת?

התקנה נסתרת זוהי התקנה של הדק ללא ברגים על גבי הלוחות. לוחות העץ מחורצים כך שהם מתאימים לקליפס התקנה נסתרת. הקליפס מתחבר ישירות לתשתית הנסתרת באמצעות ברגים. לאחר מכן, קליפס מושחל לתוך חריצי הלוחות ישירות. כך לא נפגעת שלמות הלוח, ונוצר משטח חלק ואינסופי.

האם ניתן לחפות בריכות באמצעות דק בריכות?

לצורך חיפוי הבריכה, יש להשתמש בדק שמותאם לעבודה. זהו דק בעל עמידות בתנאי מזג אוויר, רטיבות, והוא נבנה תשתית חזקה ועמידה.