דק אורן , נעים להכיר

בעבר בניית דק נחשבה להליך יקר מאוד ועל כן הייתה נחלתם של מעטים בלבד, אשר חפצו במשהו יוקרתי ויכלו להרשות זאת לעצמם. כיום בנייה בעץ- דקים, פרגולות ומוצרי עץ אחרים- הפכה לנחלת הכלל, כאשר מגוון העצים המשמשים כיום לבנייה הוא גדול ועבור הלקוח עומדות אפשרויות בעלויות נמוכות יותר. דק אורן (Red Wood) הוא הדק המסורתי והנפוץ מבין סוגי הדקים, גם בישראל וגם בעולם.

האורן משתייך למשפחת העצים הרכים והוא בעל עיניים אדומות הנמצאות על לוח העץ. ישנן מספר רמות איכות בהן ניתן למצוא את עצי האורן המשמשים לבניית דק אורן. איכותו נקבעת בעצם לפי מספר העיניים שיש לעץ לאורך כל מטר ומטר. ככל שמספר העיניים גבוה יותר, כך נחשב העץ איכותי פחות, מאחר ועיניים אלו פולטות שרף באם לא יטופל העץ כהלכה. ככל שמספר העיניים נמוך יותר, כך מתאים העץ יותר לבניית דק אורן איכותי. עץ האורן הנחשב לאיכותי ביותר ואשר בו משתמשים בעיקר לבניית דקים בישראל הינו עץ האורן הפיני. בכל אופן, תמיד יעבור עץ האורן חיטוי מיוחד לפני השימוש שהופך אותו לעמיד בפני נזקי חרקים ומזג אוויר. עץ שעבר חיטוי יקבל גוון מעט ירקרק שקל לזהותו.

למה דווקא אורן?

עץ אורן כאמור הוא עץ נפוץ ביותר לבניית דקים. פופולריות זו של דק האורן אינה מקרית, שכן מראהו יפה וכפרי ומחירו זול משמעותית מאופציות אחרות כגון דק מעץ איפאה. האורן נוח לעבודה מאחר והוא עץ רך, קל וגמיש יחסית ועל כן קל לבצע אתו עבודות ברמת דיוק גבוהה. למעשה, קל יותר לבנות דק או פרגולה מעץ אורן מאשר מעץ קשה, כאיפאה למשל. גם תחזוקתו של דק אורן הנה קלה יחסית ועליה נפרט בהמשך.

יתרון נוסף וחשוב של השימוש בעץ אורן לבניית הדק בחצר הבית, הוא העובדה שהוא מיובא לארץ כבר שנים רבות ולכן רוב בעלי המקצוע כבר צברו ניסיון רב בהתקנת דקים מאורן. למעשה, האורן הפך פופולרי גם מעבר לתחום הדקים והפרגולות, מאחר וניתן להתאימו בקלות למוצרי עץ שונים, בגדלים ומידות שונים. בגלל מחירו הנמוך, הוא גם מהווה חומר גלם מועדף במיוחד לשימוש בשטחים גדולים.

דק אורן

טיפים

דק אורן צריך טיפול תקופתי ראוי על מנת להגן עליו מפני נזקים שונים, החל ממזג האוויר ועד מזיקים שונים. הקפדה על תחזוקתו, הפשוטה יחסית, תוודא שהדק יחזיק מעמד לאורך זמן וישמור על איכותו וצבעו. אם כך, כיצד יש לטפל בדק אורן?

כפי שהוסבר קודם, עץ האורן עובר חיטוי לפני התקנתו בבניית הדק. את דק לאחר שמסתיימת התקנתו, יש לשמן בשמן מיוחד עבור עצים רכים. אך השימון הראשון של דק אורן לא מתבצע מיד, אלא רק לאחר תקופת ייבוש (שבועיים ומעלה) מרגע שהותקן. במידה וישומן מיד בתום העבודה, ייפלט שרף מהעיניים הקיימות על העץ. לאחר תקופת הייבוש, העץ מוכן לשימון הראשון. כמובן שאיש מקצוע יידע כיצד יש לטפל בכל עץ עמו הוא עובד ויסביר ללקוח, אך חשוב לדעת, בעיקר עבור אנשים שמעוניינים לתחזק בעצמם דק אורן. לאחר מכן יש לחזור על תהליך השימון אחת לחצי שנה. בתנאים טובים ניתן לשמן את העץ גם אחת לשנה, ובכל מקרה רצוי להתייעץ עם איש מקצוע. השימון ישמור על העץ מפני רטיבות שעלולה לגרום לריקבון, מפני חרקים ומזיקים ומפני נזקי השמש. דבר זה נכון גם לגבי סוגי עצים אחרים לבנייה- בכל עץ יש לטפל.

בחירת העץ, בחירת איש מקצוע מיומן וטיפול נכון בעץ יכולים להניב דק במראה כפרי, מקסים ועמיד מעץ אורן ובמחיר זול יותר משאר האפשרויות הקיימות בשוק העץ.