פרגולה היא בסך הכל מילה משוכללת לסככה, אבל היום אף אחד אינו משתמש במילה מקורית, וכמו במקרים רבים אחרים, אימצנו את הביטוי הלועזי “פרגולות”, לתיאור תמציתי של סככה מעוצבת מעץ. פרגולות נחשבות לפתרון אופטימלי להצללה של מקום פתוח כמו חצר או מרפסת, בעיקר במדינה חמה ושטופת שמש כמו ישראל, והיום אפשר למצוא אפילו פרגולות ניידות שניתן לקחת איתנו לים, למשל, במקום השמשיה המסורתית, או פרגולה תלויה המחוברת ישירות למבנה ואינה נשענת על עמודים, כמקובל.

כל מה שטוב בפרגולות

פרגולה יכולה להוות אלמנט עיצובי מקסים, בעיקר פרגולות מעץ, שהן הנפוצות ביותר, וכאמור, היא מהווה פתרון אידיאלי זה פרגולות הצללה ללא סגירת השטח הפתוח. בשל שני יתרונות חשובים אלה, הפרגולה נמצאת כמעט בכל בית בישראל, ונפוצה בעיקר פרגולות לגינה, גם בגינות פרטיות וגם בגינות ציבוריות. בנוסף, הפרגולה יכולה לשמש גם כמגן מגשם בחורף ולא רק מהשמש הקופחת בקיץ. השימוש בפרגולה יכול לסייע לנו להפחית את חשבון החשמל אם משתמשים בה נכון – לא רק שאפשר לחסות בצילה המאוורר, אלא היא מורידה מעט את הטמפרטורה בתוך הבית אם היא מצילה מהכיוון שממנו מאירה השמש על הבית עצמו . המגוון העיצובי הגדול של הפרגולות מאפשר את שילובן בכל מקום כמעט, בהתאמה לטעם אישי וצרכים.

פרגולה להרכבה עצמית

פרגולה להרכבה עצמית

תכנון פרגולות

תכנון פרגולות

פרגולות מעץ גושני

פרגולות מעץ גושני

סוגי הפרגולות הקיימים

כיום ניתן למצוא מגוון גדול מאוד של פרגולות מעץ או מאלומיניום, כאשר העץ פופולרית יותר בשל מראן הנעים ואפרויות העיצוב בעץ. פרגולת עץ מעניקה לכל מקום מראה כפרי יותר, בעיקר אם היא משולבת עם אלמנטחים נוספים מעץ (כמו ספסלי עץ בגינה). גם סוגי העץ מהם עשויה הפרגולה מגוונים וניתן למצוא פרגולות מעץ אלון, עץ טיק, ועוד . פרגולת אלומיניום – הן נפוצות פחות, ונותנות מראה שונה לחלוטין מפרגולות העץ. מומלץ לשלב פרגולת אלומיניום עם צמחיה מטפסת וניתן גם לצבוע אותה

פרגולה – חשיבות המיקום

חוץ מבחירת איש המקצוע שבונה עבורנו את הפרגולה, הדבר החשוב ביותר הוא בחירת המיקום שלה, המשפיע, כמובן, גם על סוג החומר ממנו היא תהיה עשויה. הדבר הראשון שצריכים להחליט הוא איזה שטח על הפרגולה להצליל ובאיזה זמן של היום, ולפי הנתונים האלה להחליט, יחד עם איש מקצוע (מעצב גינות, למשל, או בונה פרגולות מקצועי) היכן כדאי למקום אותה ומאיזה חומר לבנות אותה. בדרך כלל, תמוקם הפרגולה מעל אזור ישיבה בגינה פתוחה, אך לעיתים רוצים להצליל דווקא מרפסת פתוחה וחמה בבית דירות, ואז השיקולים יהיו אחרים.